Po chatách a chalupách došlo na mobilní domy. Zdražují dramatickým tempem

I chatu a chalupu je možné pořídit na hypoteční úvěr. Celoročně obyvatelné chaty nahradí rodinný dům, nákup je výhodný i z důvodu možnosti odpočtu úroků od daňového základu.

Stále více času tráví Češi na chatách a chalupách. Důvodem je nekončící pandemie koronaviru a mnohem širší možnosti práce formou home office. Nabídka chat a chalup se pomalu tenčí, ke slovu se dostávají odlehlé pozemky a instalace mobilního domku.

Jednodušší vyřízení povolení

Pro mobilní domek není zapotřebí pozemek klasifikovaný jako stavební, proto je pořízení pozemku mnohem levnější. Na mobilní dům se pohlíží jako na stavbu, ale nečeká vás vyřízení klasického stavebního povolení. Mobilní dům znamená snadnou a rychlou možnost rekreace, často jej zakoupíte už zcela vybavený. Řada modelů je upravena pro celoroční obývání a postupně se na trhu objevují i ty, které splňují nároky kolaudačního řízení a přidělení čísla popisného.

Druhá nemovitost stále oblíbenější

Rekreační nemovitostí disponuje až pětina Čechů, dle výsledků průzkumů mají o nákup zájem další tisíce osob. Zájem o víkendovou nemovitost narostl během uzavření hranic a pozdějším uzavření okresů.

I chatu a chalupu je možné pořídit na hypoteční úvěr. Celoročně obyvatelné chaty nahradí rodinný dům, nákup je výhodný i z důvodu možnosti odpočtu úroků od daňového základu.

Mobilní domek na hypotéku

Rostoucí ceny rekreačních nemovitostí, a především nízká nabídka, motivuje Čechy k nákupu mobilního domku. Na nákup domku můžete získat hypoteční úvěr, ale museli byste si zakoupit předem definovaný model domku. K ručení se dá použít ale také pozemek, na kterém bude domek stát nebo další nemovitost.

Zvýšený zájem o nákup mobilního domku žene ceny domků vzhůru, do růstu cen se promítá i nedostatek konstrukčních materiálů.

Mobilní dům má budoucnost

Výrobci se v posledních letech předhánějí v inovačních přístupech pro vytápění a využití energií v mobilních domcích. Mobilní domky se stávají téměř soběstačné i v odlehlých lokalitách mimo inženýrské sítě. Do budoucna mohou konkurovat tradičním domům, kde se předpokládá trvalý růst pořizovací ceny.

Související články