Úvěr na bydlení není jen na bydlení. Tradiční půjčka s netradičním využitím

Hypotékou budete moci v budoucnu financovat nákup nebo výstavbu zařízení podporujících využití obnovitelných zdrojů energie.

Hypoteční úvěry jsou dnes poměrně flexibilní a nabízí celou řadu zajímavých modifikací. Věděli jste, že si můžete hypoteční úvěr sjednat předem nebo zpětně? Že lze pomocí hypotéky vyplatit dědictví nebo si koupit mobilní domek?

Hypotéka zpětně nebo dopředu

O hypoteční úvěr můžete žádat do 12 nebo do 24 měsíců od doby, co jste financovali investici do bydlení z vlastních zdrojů. U některých bank je doba prodloužena až na 36 měsíců. Banka vám proplatí proinvestované prostředky na pořízení, výstavbu nebo rekonstrukci nemovitosti zpětně.

Aktuálně je velký zájem o hypoteční úvěry předem. Banka vám vyřídí hypoteční úvěr, máte dohodnuty konkrétní podmínky a na koupi nemovitosti máte rok, dva nebo tři roky. Půjčka je výhodná vzhledem k brzké fixaci úrokové sazby a k možnosti okamžitě zaplatit nemovitost v inzerci, což dává kupujícímu výhodu.

Výplata dědictví

Zděděná nemovitost má více vlastníků, ale užívat ji chce jen jeden. Pak je nutné ostatní majitele vyplatit. Na nemovitost si můžete vzít hypoteční úvěr, půjčka se bude schvalovat podle předložených podkladů k vypořádání. Zástava nemovitosti proběhne až po ukončení dědického řízení.

Podobným způsobem se vyplácí i spoluvlastnické podíly manželů.

Hypotéka na městský byt

Byty v nájemním bydlení od města (obce) bývají občas nabídnuty uživatelům k odkoupení. Někdy jsou podmínky odkupu uvedeny tak, že zájemce o koupi musí složit celou kupní cenu před převodem nemovitosti do vlastnictví. Kupní cena se uhradí ve formě předplaceného nájemného a město po určené době převede byt do vlastnictví klienta. Banky v tomto případě vyžadují zajištění jinou nemovitostí.

Problémy s financováním se objevují i v případě nákupu družstevních bytů. Zde je možné nákup řešit předhypotečním úvěrem a na klasickou hypotéku přejít po převodu bytu do osobního vlastnictví.

Hypotéky na neexistující byt

Některé banky vám umí poskytnout hypoteční úvěr i na projekt, který je zatím v rukou developera. To znamená, že v počátku sjednání úvěru nemá zajištění. Zajištění je bance přepsáno v průběhu prostavěnosti projektu a postupně je navyšována hodnota zástavy.

Hypotéka na obnovitelné zdroje

Hypotékou budete moci v budoucnu financovat nákup nebo výstavbu zařízení podporujících využití obnovitelných zdrojů energie. V rámci rekonstrukce, kde alespoň polovina výdajů půjde na fotovoltaiku, tepelné čerpadlo nebo rekuperační jednotku, získáte zvýhodněnou hypotéku.

Další netradiční využití hypoték

Americká hypotéka – se zástavou nemovitosti ale čerpáte na cokoliv.

Hypotéka na mobilní domy – při nákupu konkrétního modelu dle specifikace.

Úvěr na zahraniční nemovitost – hypotéka pro financování nákupu nemovitosti v zahraničí.

Investiční hypotéka – pro nemovitosti na pronájem.

Související články