Nová zelená úsporám opět nově. Co přináší za výhody?

Na výstavbu pasivního domu lze nově získat dotaci až půl milionu, zvýšily se i dotace na fotovoltaiku nebo při změně vytápění.

Evropské národní zdroje vyčlenily miliardové příspěvky pro členské země a vlastníky domů z celé republiky. Vyřídit žádost bude snadnější, podpora se rozšířila a příspěvek se bude schvalovat rychleji.

Jeden program, více dotací

Dotace jsou vyčleněny na úsporné bydlení, tedy na domy, kde dochází k úsporám na spotřebě energií a které se adaptují na změny klimatu. Nově nebude nutné podávat každou žádost zvlášť, ale je možné v rámci jednoho projektu vyřídit dotaci na zateplení, výměnu kotle, výměnu oken, retenční nádrž nebo fotovoltaickou elektrárnu. Dokonce bude zvýhodněn ten žadatel, který realizuje více než jedno z úsporných řešení.

Na výstavbu pasivního domu lze nově získat dotaci až půl milionu, zvýšily se i dotace na fotovoltaiku nebo při změně vytápění.

Žádost o dotace vyřídíte online

Podání žádosti i odeslání veškeré dokumentace probíhá přes online formulář. Od října 2021 lze čerpat dotace na zateplení a výměnu oken, stavbu pasivních domů, fotovoltaiku, zelené střechy, výsadbu stromů, stínící techniku, nádrže na dešťovou vodu, rekuperační jednotky, dobíjecí stanice pro osobní automobily a další.

Dotace i na rekreační objekty

Nově lze získat dotaci i na rekreační objekt, který je trvale obýván. Dotace lze využít na zateplení fasády chat a chalup, fotovoltaiku nebo výměnu zdrojů tepla. Zvlášť důležitá je podpora výměny zdrojů tepla nebo podpora při připojení na centrální vytápění, jelikož staré neekologické kotle bude od příštího roku zakázáno používat. Na chatách a chalupách využijete i dotace z původního programu Dešťovka na zřízení záchytných nádrží na dešťovou vodu na pozemku.

Elektromobilita je podporována

Program chce podporovat hybridní osobní automobily nebo elektromobily. Dotace vyčleňují prostředky na pořízení domácích dobíjecích stanic pro osobní automobily. V domácí dobíjecí stanici dobijete nejen osobní automobily, ale i elektrokola, elektrokoloběžky nebo pohodlné elektroskútry.

Související články