První bydlení si lidé často pořizovali po dvacátém roce života. Dnes se trend posouvá a nemovitosti si kupují spíše starší osoby. Objevuje se i nový trend, velký zájem o nákup nemovitosti mají senioři.
Nákup bytů se netýká třicátníků
Dlouhá léta bylo trendem, že si první bydlení na hypoteční úvěr pořizují lidé kolem 25 roku života. Dnes se často setkáváme se žadateli o první hypotéku ve věku 30 let. Do budoucna by se tento trend mohl posunout k ještě vyššímu věku. Na vlastní bydlení by dosahovali lidé až ve věku okolo 40 let. Po čtyřicátém roce života se však žadatelům výrazně zkracuje možnost dlouhého splácení úvěrů.
Dlouhé bydlení v nájmu
Důvodem prodlužující se doby do pořízení vlastního bydlení jsou jednak rostoucí ceny nemovitostí, ale i skutečnost, že si lidé dnes mnohem později pořizují rodinu. Více let se věnují kariéře, často cestují, bydlí v různých městech a na takzvané usazení pomýšlí mnohem později.
Trend přispívá k vyšší oblibě nájemního bydlení, které je často levnější a nenese s sebou žádný dlouhodobý závazek.
Do nákupu se pouští i senioři
Stále více seniorů si pořizuje další nemovitost. Jedná se o seniory s vysokou mírou úspor, kteří hledají bezpečnou investici. V případě pořízení bytu se často jedná o byt na pronájem nebo o byt, který později přejde na vnoučata.
Realitní makléři potvrzují, že v posledním roce dramaticky narostl počet kupujících z řad seniorů, senioři se na nákupech podíleli až 20 %. Senioři si byty či domy pořizují z vlastních zdrojů, jedná se o investiční nemovitosti, ale i o rekreační nemovitosti.
Investiční nemovitost jako pasivní příjem
Kupující se obávají, že ceny bytů a domů nadále porostou, a proto neotálejí s nákupem další nemovitosti. Předpokládají, že se jim investované prostředky po čase vrátí a nemovitost jim zajistí pasivní příjem. Zároveň vnímají nemovitosti jako způsob zajištění potomků, senioři často nakupují nemovitosti pro nezletilá vnoučata.