Vlastní bydlení se stává nedostupnější a měsíční splátky hypoték rostou do výšin. Bývají tak vysokou zátěží rodinného rozpočtu, že se řada osob takzvané střední třídy rozhodne vlastní bydlení nepořizovat. Pomoci mohou mezigenerační hypotéky.
Splácení na třicet let? Ne. Na déle
Většina bank se drží osvědčené metodiky při výpočtu délky splácení úvěru. Starší z žadatelů by měl mít v době ukončení úvěrového vztahu maximálně 65 let. Ve výjimečných případech umožňují banky splácení prodloužit až do 70 roku života. Splácet hypotéku 30 let si může dovolit jen žadatel mladšího věku.
Dlouhá splatnost výhoda pro mladé
Řada bank zvažuje prodloužení splatnosti hypotečního úvěru až na 40 let. I zde však platí druhá podmínka. Tou je maximální věk na konci úvěrového vztahu. Delší splatnost je opětovně určena těm, kteří úvěrovou smlouvu podepisují například okolo třicátého roku života.
Dlouhá splatnost se prodraží
Splácet hypoteční úvěr 40 let znamená sice nízkou výši měsíční splátky, ale zároveň to znamená zvýšení nákladů na úvěr, jelikož se úroková sazba vyčísluje za každý rok. Dlouhá splatnost znamená navýšení nákladů o stovky tisíc.
Měsíční splátka u prodloužení splatnosti klesá o tisíce korun měsíčně, to dává možnost získání hypotéky i řadě single žadatelů nebo rodinám s nižšími příjmy.
Mezigenerační hypotéky
Od letošního roku by měly být představeny modely takzvaných mezigeneračních hypoték a bude se otevírat diskuze mezi bankami a ČNB o jejich možné podobě.
Během produktivního věku by hypoteční úvěr platili rodiče, nemovitost i s povinností splácet by následně přecházela na děti, které by ve splácení pokračovaly.
V současné době se Česká národní banka k modelu mezigeneračních hypoték staví odmítavě, nicméně připouští, že s růstem cen nemovitostí a potřebou řešit dostupnost bytů a domů je ochotná diskutovat možné přínosy i rizika představených modelů mezigeneračních hypoték.