Koupili jste nemovitost? Pak myslete na další povinnosti po nákupu

Nákup na hypoteční úvěr s sebou nese i povinnost uzavřít pojištění nemovitosti. Zvažte uzavření pojištění domácnosti, které pokryje škody na vnitřním vybavení domácnosti a pojištění odpovědnosti za škody v občanském životě.

Už samotný výběr a nákup nemovitosti je časově i administrativně náročným procesem. Povinnosti ale zdaleka nekončí. Co vás čeká po nákupu nemovitosti a co vše je nutné vyřídit v prvním roce?

Přepis veškerých služeb

Po koupi nemovitosti je povinností přepsat veškeré energie na nového majitele. K tomu slouží předávací protokol se zapsaným stavem měřidel v době předání klíčů od nemovitosti. Důležité je přepsat elektřinu, odběr vody, plyn, televizní poplatek a pokud budete mít v místě trvalé bydliště tak i komunální odpad.

Při přepisu energií máte možnost pokračovat ve stávající smlouvě nebo uzavřít smlouvu novou. Rovněž máte možnost uzavřít smlouvy s novým dodavatelem.

Pojištění nemovitosti a domácnosti

Nákup na hypoteční úvěr s sebou nese i povinnost uzavřít pojištění nemovitosti. Zvažte uzavření pojištění domácnosti, které pokryje škody na vnitřním vybavení domácnosti a pojištění odpovědnosti za škody v občanském životě.

Přihlášení k dani z nemovitosti

Daň z nemovitosti je splatná každý rok. Jednou za rok vám přijde složenka s vyměřenou výší daně (obvykle ve stejné výši v řádu několika stokorun). K jejímu placení se ovšem musíte přihlásit. Povinnost podat přihlášku k dani z nemovitosti máte vůči finančnímu úřadu v místě vašeho bydliště.

Změna trvalého bydliště

Pokud budete mít v zakoupené nemovitosti trvalé bydliště, je nutné zajít na magistrát obce a vyřídit výměnu dokladů. Změnu adresy následně musíte nahlásit zaměstnavateli, zdravotní pojišťovně a všem institucím se kterými máte smluvní vztah (banka, pojišťovna, leasingová společnost, telefonní operátor aj.). Kdo se stěhuje do delší vzdálenosti od původního bydliště, vyřizuje i registraci k lékařům, zápisy do škol a školek.

Přihláška do společenství vlastníků

Koupě bytu do osobního vlastnictví s sebou nese povinné členství ve sdružení vlastníků. Společenství vlastníků, jeho předsedu nebo předsedkyni, kontaktujte po převodu bytu do vlastnictví. Bude vám vystaven nový výměr domovních poplatků.

Výměna zámků, kódů

Původní majitel má povinnost předat vám veškeré klíče od nemovitosti i od dalších staveb na pozemku. Přesto je vhodné vyměnit zámky. U domácích alarmů změňte v administraci nastavení bezpečnostních kódů.

Související články